5 lat działalności Elbląskiego Centrum Onkologii

Diagnostyka i leczenie onkologiczne bezsprzecznie wymagają współpracy wielu specjalistów. W dzisiejszym świecie, gdzie postęp technologiczny zdaje się przekraczać granice naszej wyobraźni, onkologia staje przed nowymi wyzwaniami, ale także otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Współpraca lekarzy różnych specjalności i ich indywidualna wiedza, umiejętności i doświadczenie przenikają się i zmieniają w kompleksowe narzędzie mierzące się z jednym z najbardziej wymagających przeciwników – nowotworem.

To właśnie dzięki temu zespołowemu wysiłkowi możemy nie tylko diagnozować chorobę we wczesnych stadiach, ale także dostarczać spersonalizowane i skuteczne strategie leczenia. W okresie od grudnia 2018 r. do października 2023 w ramach działalności Elbląskiego Centrum Onkologii zrealizowaliśmy następującą liczbę zabiegów onkologicznych: Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi  – 4696, Oddział Otolaryngologiczny – 513 oraz Pododdział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej – 183, Oddział Urologiczny – 4530, Oddział Ginekologiczny – 419, Oddział Neurochirurgii, Neurotraumatologii i Chirurgii Kręgosłupa – 581.

W latach 2018 – XI 2023 w Oddziale Onkologicznym leczono 20 608 osób, natomiast w ramach Pododdziału Chemioterapii w analogicznym okresie 47 069 pacjentów.
W samym tylko roku 2023 (do listopada) wykonanych zostało 1442 naświetlań w Zakładzie Radioterapii.

Mieszkańcy Elbląga i okolic mogą korzystać z naszych Poradni Onkologicznych, w których udzielane są bezpłatne konsultacje specjalisty onkologa. Oprócz Poradni w Elblągu, nowe placówki powstały w Ostródzie, Iławie i Działdowie umożliwiając dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia we wczesnym stadium choroby. Tylko w 2023 roku przyjęliśmy blisko 24,5 tysiąca pacjentów, w tym 14 760 osób w Poradni w Elblągu.

Każdy pacjent ECO ma wyznaczonego koordynatora leczenia onkologicznego DILO, który we współpracy z lekarzem prowadzącym ustala terminy zleconych badań i zabiegów w ramach diagnostyki wstępnej i pogłębionej, a następnie koordynuje ustalony przez Zespół Interdyscyplinarny lekarzy specjalistów plan leczenia onkologicznego.

Skip to content